09.06.2014

ICEM Konferansı Başarıyla Gerçekleştirildi

Palmet Grubunun 30. yılını kapsamında Bilgi Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlediği Uluslararası Enerji ve Yönetimi Konferansı (ICEM), 5–7 Haziran 2014 tarihleri arasında Enerji Müzesi olarak hizmet veren Eski Silahtarağa Santrali’nde başarıyla gerçekleştirildi.

Konferansın açılış töreni de yine Enerji Müzesi’nde gerçekleştirildi. Bilgi Üniversitesi Enerji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge, Rektör Prof. Remzi Sanver ve Grubumuz Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray tarafından açılış konuşmalarının ardından özel bir gösteri izletildi. Açılış şovunda, Eski Silahtarağa Santrali’nin sergilenen ilk türbinleri, videomaping tekniği ile çeşitli görüntü ve ses efektlerinin yardımıyla tekrar çalıştırıldı. Konukları 100 yıl öncesine götüren gösteri büyük beğeni topladı.

Konferansın davetli konuşmacısı eski İtalya Başbakanı Lamberto Dini’nin ise, geçmiş ve günümüz enerji politikaları ve gelecekte yaşanması olası enerji çıkmazları konularına değindi. Dini konuşmasında “Arz ve talep dengesizliği, gelişmekte olan ülkelerin petrol stoklarının yeteri kadar olmaması ve bu nedenle dışa bağımlılığın hala devam etmesi ve yanlış enerji kullanımın iklim değişikliğine yol açması üçlü bir enerji çıkmazı olarak göründüğünü” dile getirdi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Doğanay Samuray ise konuşmasında; günümüzde gelinen noktada insanlığın enerji kaynaklarını doğru kullanımı konusunda sicilinin parlak olmadığını ifade ederek, bu nedenle sadece ülkemizin değil tüm insanlığın geleceği için enerjinin tüm platformlarda daha fazla tartışılması gerektiği belirtti. Samuray sözlerinin devamında, tam da bu nedenle Grubunun 30.yılını böyle bir platforma zemin oluşturarak kutlamaya karar verdikleri iletti ve “geçmişimize bakarken, geleceğe yatırım yapıyoruz” dedi.

Palmet Grubunun 30.yılı ile Eski Silahtarağa Santrali’nin 100. Yılının çakışması güzel bir tesadüf iken, ayrıca bu yıl Bilgi Üniversite Enerji Mühendisliği Bölümünün de ilk mezunlarını verdiğine değinildi.

Konferansın birinci gününün akşamında ise, Palmet’in 30.yılı anısına ve konferans kapsamında Rahmi Koç Müzesi’nde bir Gala Yemeği düzenlendi. Gecede ayrıca konferans etkinlikleri kapsamında üniversite öğrencileri arasında düzenlenen yarışmanın sonuçları da açıklandı. İlk 5 sıraya yerleşen öğrencilere para ve diğer ödülleri Doğanay Samuray ve Ali Nezihi Bilge tarafından verildi.

Akıllı şebekeler, kaya gazı, yeni teknolojiler ile Enerji politiği ve geleceği konuları başta olmak üzere, enerji sektörünün pek çok başlığı, konuların uzmanları tarafından yapılan sunumlarla masaya yatırıldı. Konferansın ana başlıkları aşağıdaki gibi özetlenmektedir:
  • Enerji Kaynakları ve Teknolojileri
  • Yeni Enerji Kaynaklarının Geliştirilmesi için Enerji İnovasyonu
  • Enerji Sistemlerinin Modellemesi ve Simülasyonu
  • Enerji Piyasaları ve Talebi
  • Enerji Yönetimi
  • Enerji ve Çevre
  • Enerji Mevzuatı ve Düzenlemeleri
  • Enerji Ekonomisi

Konferansın üçüncü günü ise Grubumuzun Lüleburgaz’da bulunan DELTA Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ne teknik gezi düzenlendi. Özellikle mühendislik öğrencileri ile sektör çalışanlarının büyük ilgisiyle gerçekleşen Teknik Gezi’de, santralin gezilmesi yanında, İşletme Müdürleri tarafından teknik sunumlar da yapılarak ziyaretçilere pek çok konuda teknik bilgiler de sunuldu.